Teknologji
Në trend

Shkencëtarët Australianë në prag të zbulimit të një vaksine “koronavirus”

Shkencëtarët nga Australia thonë se ata kanë zhvilluar me sukses një version të ri të koronavirusit të ri në laborator, i cili mund të shpejtojë prodhimin e vaksinave.

Studiuesit në Institutin Peter Doherty për Infeksion dhe Imunitet në Melburn kanë njoftuar se një mostër koronavirusi e marrë nga një pacient i infektuar do të ndahet me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe laboratorët në të gjithë botën.

“Ne e kemi atë! Fantastike! ”, Tha Mike Catton, nëndrejtori i Institutit Doherty, raportoi ABC News.

“Ky është një hap i madh, ne kemi kontribuar në zgjidhjen e një pjese të enigmës,” u tha Caton gazetarëve.

Koronavirusi vdekjeprurës si gripi shpërtheu në fund të vitit 2019 në qytetin qendror kinez, Wuhan. Në vetëm dy muaj, virusi është përhapur në pjesë të tjera të Kinës dhe në dhjetëra vende të tjera të botës.

Shkencëtarët kinezë gjithashtu kanë arritur të krijojnë një version të koronavirusit në një laborator në Kinë, por kanë ndarë një sekuencë të gjenit të tij, jo një mostër të tërë, shkruan Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close